Јавете начини ® списание

ИНФО АЛЕРТ

Вторник 29 јули, 2014 - 09:07

Сеголен Ројал ги исполни ENR индустрискиот сектор

Сеголен Ројал ги исполни 29 јули 2014 индустрискиот сектор на обновливите извори на енергија за да се отстранат пречките за развој на секторот. Како одговор на тешкотиите кренати, Сеголен Ројал: 1 Потврди продолжување на експериментални "единствена дозвола" во сите региони на Франција за ветер и биогас, 2, најави дека ќе се разговара за спорот околу офшор ветер во прв степен од страна на административни разбира еден повик да се намали одложувања. 3 Потпишан (...)

-
Обновливите извори на енергија

Ariane 5: доживеете лансирањето на АТВ-5, Европската простор товарен брод

Вторник 29 јули, 2014 - 20:30

Петтиот и последен европски снабдување брод до Меѓународната вселенска станица, на АТВ-5 Жорж Lemaître, летаа низ Ariane 5 ES на ноќта од 29 јули до 30. На АТВ беше одвоена од фрлач малку повеќе од еден час по полетувањето од ракета од Гвајана вселенскиот центар, вторник, 29 јули во 20:47 Kourou време (среда 01:47 европско време).

Ariane 5: Следете во живо лансирањето на АТВ-5, Европската простор товарен брод

Вторник 29 јули, 2014 - 20:30

Петтиот и последен европски снабдување брод до Меѓународната вселенска станица, на АТВ-5 Жорж Lemaître, ќе лета преку Ariane 5 ES на ноќта од 29 јули до 30. Во живо да ги следат подолу ќе започне во 01:27 Париз време, 15 минути пред датумот на лансирање.

Во јуни, времето го зголеми активноста на хипермаркети и трговски центри

Вторник 29 јули, 2014 - 18:54

За панелист ИРИ, пораст на обемот на FMCG во месец јуни е речиси во согласност со почетокот на годината (+ 0,8%). Резултатите на многу ЕЕЗ Ли пазари ...

Биографии на додавање: првиот човечко суштество, и неговото куче

Вторник 29 јули, 2014 - 17:50

Како се родени роботи? Овие машини, чие име е кованица од автор на научна фантастика Карел Чапек во претставата Росум Универзалната роботот, гради постепено, од 16 век да стане накит на технологии денес. Првиот хуманоиден роботи да, да индустриски роботи, да ги открие во главните настани ова лето кои го одбележаа историјата на роботиката серија. Денес, на првиот хуманоиден потпишан Џозеф Барнет.

Armel Tripon квалификувани за Rhum

Вторник 29 јули, 2014 - 05:45

Марини Yaching Вести Пат ду Rhum е блиску до Armel Tripon кој по пат на 1.300 милји сам одборот неговата IMOCA monohull, квалификувани за познатиот соло трансатлантските трка. Точка на овој курс со задолжителното квалификација Замислете капитенот. [...]


Armel Tripon квалификувани за Rhum
Извор: пристаништата-yachting.fr

Европски простор товарен брод во е во можност да Мур на 27 500 км / ч

Вторник 29 јули, 2014 - 17:30

На Ariane 5 лансирањето на АТВ-5 до Меѓународната вселенска станица на 29 јули што го означува крајот на едно поглавје во историјата на Европската вселенска агенција, мисијата е последниот интернат автоматско возило Европската трансфер. Назад на брод простор и иновации.

ЦДР претставуваат 84% од новите вработувања, евиденција

Вторник 29 јули, 2014 - 17:26

Во првиот квартал на 2014 година, договори на определено време (ЦДР) изнесува 84,0% од новите вработувања во компаниите со повеќе од десет вработени, според најновите податоци објавени од страна на осмелува ...

Estimprim покажува Imprimerie Moderne de l'Est и 71 од своите 158 вработени

Вторник 29 јули, 2014 - 16:52

Печатачот Франш-Комте Estimprim продолжува колега ИПИ ставени во стечај минатата година. Тоа оживува и ги зачувува инвестиции 71 158 работни места Прочитате написот

Производство завршува караванот Buerstner Wissembourg, 187 работни места изгубени

Вторник 29 јули, 2014 - 16:44

Елзаски фабриката на германската Buerstner губи половина од својата работна сила. Тоа ќе продолжи да произведува мебел за приколки, кампери и мобилни домови.

Sony именува Оливие мандат како директор на мобилен маркетинг

Вторник 29 јули, 2014 - 03:34

На 35, Оливие Терме беше назначен маркетинг директор на Sony Мобилни Франција. Тој го наследи Лоренс Ла Рока. Прочитате написот

Ербас принудена да ги откаже налог за шест А380 Јапонија

Вторник 29 јули, 2014 - 03:33

Ербас потврди на 29 јули откажувањето на налогот за шест А380 донесен од страна Skymark, јапонската компанија не е во можност да плати за авиони.

Овие превозни средства користите неверојатна иднина: Hyperloop да патуваат 1200 км / ч

Вторник 29 јули, 2014 - 03:09

Оваа недела, нашите летни серија ни се на бродот иновативни превозни средства кои може да се проследи на улиците утре. Денес, просечната доведе појаси бродот Hyperloop. Ова значи ултра брз транспорт дизајниран од страна на Елон мошус бутам капсули над 1200km / h во цевка со помош на магнетно поле се создава од страна на мотори.

Видео: подготовка на Европската товарен брод ќе снабдување на астронаутите на Меѓународната вселенска станица

Вторник 29 јули, 2014 - 15:00

Со доаѓањето на почвата на Гвајана со брод до затворање на Ariane 5 обтекател, види ова видео во главните фази на подготовка на АТВ-5 Жорж Lemaître. На петтата и последна европски простор товарен брод на ова семејство ќе летаат на ISS на ноќта од 29 јули до 30 од Kourou. Со вкупна тежина од 20,3 тони, овој модул е ​​потежок товар во орбитата од Аријана. Тоа ќе го носи 6,6 тони резерви, вклучувајќи и 4 тони гориво, вода и воздух, и 2,6 тони храна, облека и опрема за истражување. А реално намирници летање портокал и манго сок, пудинг, кафе, тестенини и сирење ...

Тесла ќе се изгради својата Gigafactory заедно Панасоник

Вторник 29 јули, 2014 - 14:58

[Ажурирање] Тоа е официјален: Panasonic има потпишано со Тесла моторс компанија се согласи да обезбеди опрема за неговата "Gigafactory", според соопштението објавено од страна на автомобилската група на 31 јули. Новата фабрика, која се наоѓа во САД, ќе произведува литиум-јонски батерии за електрични автомобили производителот од 2017 година, беше откриена на јапонски весник Никеи.

Panasonic заедно со Тесла во градењето на својата Gigafactory

Вторник 29 јули, 2014 - 14:58

Panasonic има потпишано со автомобил компанија Тесла моторс начелно се согласува да се обезбеди опрема за неговата "Gigafactory", според јапонски весник Никеи. Новата фабрика, која се наоѓа во САД, ќе произведува литиум-јонски батерии за електрични автомобили производителот од 2017 година.

Казино пол профитот беа долу во 2014 година и цели потврди

Вторник 29 јули, 2014 - 01:28

Казино објави во вторникот нето профит надолу 8,9% во првото полувреме, до 176 милиони евра, погодени од валута ефекти, но групата големи француски дистрибуција одржува своите цели во 2014 година.

Прилагодени за курсевите, продажбата се зголеми два пати во годината 5,8%. Група потврди целта на текот на целата година, враќање кон позитивен органски раст на приходите и продолжи органски раст на профитот од периодични операции, без да даде нумеричка предвидувања.

Приходи за вториот квартал, веќе објавени, долу 1,3% (+ 6,5% во постојана валута) за да 11930000000. Првата половина на продажбата [...]

Benoit Еро, новиот претседател на духовите група Белведере

Вторник 29 јули, 2014 - 01:23

Кристоф Trylinski напушти мандатите на 16 септември, кој поради лични причини. Benoit Еро, независен директор од 2013 Белведере, тогаш замени. А новата ера ...

Да се продолжи во есен: Жан-Клод Bourrelier Bricorama шеф кој не се откажува

Вторник 29 јули, 2014 - 12:00

Со маневри почна во DIY и откуп се г-дин Bricolage од Kingfisher Bricorama е исклучок. Мрежата на жолтата знак, основана и се уште работат ...

Табели на Статистичкиот годишник

Вторник 29 јули, 2014 - 11:00

Сите маси на Статистичкиот годишник на располагање и линкови до тематски информативниот систем за објавување на статистичките податоци се движи кон обезбедување на еднократно маси се шири, заедно со датотека ... [...]


Табели на Статистичкиот годишник
Извор: EnJustice.fr

Резултати Рено до нагло во првата половина

Вторник 29 јули, 2014 - 10:33

На автомобили Рено потврди своите цели по расчистување на првата половина на 2014 година нето приход од 749.000.000 евра, што е речиси 20 пати годишно, со подобрување оперативен маргина. Добри резултати поврзани со фитнес во продажба и ефектите од својот план за намалување на трошоците.

Закон за развој на полнење станици за електрични возила

Вторник 29 јули, 2014 - 09:26

А законот за да се овозможи распоредување на инфраструктурна мрежа refills беше донесен од страна на Националното собрание на 22 Јули, 2014 Паѓањето моментално во надлежност на општините, спроведувањето на таква инфраструктура за полнење одлука е благодарение на овој закон, се прошири и на државните или националните оператори. Овие оператори сега може да се спроведе, предмет на договор на локалните актери, полнење станици за јавна сопственост на локалната заедница (...)

-

Дефиницијата на ден: Подароци (Одложен)

Вторник 29 јули, 2014 - 08:07

Во текот на летото, пишување LSA нуди дефиниција дневно. Овој збор доаѓа од речник дистрибуција и напишани од страна на Ив Sylvain Puget Aubril, пат изменето од LSA во 2001 година.

Бан го поздравува амбициозни енергетската политика и гледа кон иднината на Никарагва

Вторник 29 јули, 2014 - 07:00

За време на официјалната посета вторник во Никарагва, Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун ги поздрави амбициозни енергетската политика на оваа земја и нејзината посветеност да соработува со ОН за одржлив развој и да се промовира мир.

Газа: Бан ги повика партиите да се откажат од понатамошни воени операции во изобилие цивили

Вторник 29 јули, 2014 - 07:00

Генералниот секретар на ОН на Бан Ки-Мун, во понеделникот силно ги повика заинтересираните страни да се избегне каква било ескалација на конфликтот во Газа, предупредување за катастрофални хуманитарна влијание врз цивили во палестински енклава која веќе во голема мера страдаше од почетокот на кризата.

Бан го поздравува амбициозни енергетската политика и се сврте кон иднината на Никарагва

Вторник 29 јули, 2014 - 07:00

Кога Дина официјална посета вторник во Никарагва, Општата генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ги поздрави амбициозни енергетската политика на оваа земја и нејзината посветеност да работиме со Lonu за одржлив развој и да се промовира мир.

Регулирани: фармацевти во визирот на Bercy

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 08:06

Генералниот инспекторат за финансии (ИГФ) се препорачува во извештајот на регулирани професии, крајот на монополот на фармацевтите "на одредени лекови, Echosi на весникот.

ФМИ препорачува отворање за конкуренција продаваат лекови на рецепт не е задолжително (Tylenol, Spasfon, итн) и продажба на не-враќаат лекови (Nurofen, Humex, Fervex, итн), наведете Les Echos.

И двата вида на лекови сметка за околу 9% од продажбата аптеки во просек, за весникот изјави дека имале пристап до ново поглавје на ИГФ извештај кој не е објавен.

Генералниот инспекторат за финансии [...]

GSK може да одлучи да се подели своите потрошувачки бизнис

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 19:47

Британската фармацевтска компанија GlaxoSmithKline може да одлучи да се подели своите потрошувачки здравството бизнис, рече дека нејзиниот главен извршен директор Андреј духовит во Фајненшл тајмс во понеделникот, со акцент на придобивките од mantien на група единство.

Службеникот изјави дека е "подготвена да прифати" идејата дека различните активности на групата би можеле еден ден да биде во вредност од повеќе независни компании, според британските весници.

Ендрју духовит, но, исто така, нагласи придобивките од одржувањето на дејноста на јавното здравство во рамките на групата.

Постојат значајни синергии помеѓу активностите [...]

Бисквит Jeannette судска одлука во петокот, вработените ќе останат мобилизирани

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 19:43

Стопанскиот суд на Каен објави Петок својата одлука за иднината на бисквити Jeannette Каен но вработените, кои го окупираат фабриката, не се подготвени да ја напуштат одземен.

Вработените во фабриката madeleines Jeannette Каен ликвидирани во декември 2013 година, окупаторската фабриката од февруари и тие тврдат дека тие редовно го заживее производството, во очекување на можен купувач.

Но нивната последна надеж, проектот на француско-Португалски претприемач, Georges Стојаноски не успеа. "Проектот не најде финансирање на банките и покрај поддршка", рече за АФП понеделник Франк Mérouze (CGT).

Тој планира да се [...]

Амазон започна во 3D печатење

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 19:40

Групата понеделник објави дека ќе почне со продажба на накит, играчки и други додатоци направени со оваа техника.

А посветен страница на својата американска сајт (www.amazon.com/3DP) за купување, на пример, обетки, привезоци и cufflinks, фигурини или предмети за smartphone.

Амазон вели дека има уште еден каталог од над 200 предмети за печатење на побарувачката, со многу можност да го изберат материјал, големина или боја encrore.

"Откако производот е прилагодено и потрошувачот има завршено процесот на исплата, објектот е отпечатен во [...]

БНП Парибас Лични финансии сега поседува 100% од ласерски група

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 07:35
По процесот на експерти велат директно на вежба со опцијата Галери Лафајет група на својата 50% камата во ласерски група, БНП Парибас Лични Финансии (PF) е сега 100% сопственик на ласерски група. Трансакцијата добил одобрување на таква европска конкуренција власти и Внимателна регулаторна агенција и резолуција.
Одбори Ласерски група и ласерски Cofinoga, што се одржа 28 јули, 2014 година, го именува Тиери Laborde, во прилог на неговите одговорности како претседател и главен извршен директор на БНП Парибас лични финансии, претседател на ласерски група и ласерски cofinoga. [...]

На енергија транзиција е за вас!

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 07:18

На енергија транзиција сите ни влијае! Поединци, но, исто така, бизнисите и локалните власти, имаат право на финансиска помош за реновирање на домовите или згради. Во смисла на заштеда на енергија, зградата е приоритетен сектор: тоа сам сметки за околу 40% од потрошувачката на финална енергија во Франција и речиси 25% од емисиите на CO2. Реновирање на постоечката зграда е од суштинско значење за спречување на побарувачката на енергија (...)

-

Лето Продажба 2014 интернет до 11% во споредба со 2013

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 18:38

Според барометар на интернет продажба, формиран од страна FEVAD за 7 година по ред, прометот на е-трговија сајтови се зголеми 11% во текот на првите три недели ...

Несреќа лет AH5017 воздух Алжир

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 17:52

Laurent Fabius, министерот за надворешни работи, Фредерик Cuvillier, државен секретар за транспорт и генералниот П Де Вилиер, шеф на кабинетот на армијата одржа прес-конференција на 28 јули, за состојбата по несреќа лет AH5017 воздух Алжир. Како што е потврдено од страна на Бирото за истрага и анализа (БЕА), црни кутии пристигнаа во БЕА. Инспекторите од техничкиот оддел на БЕА од работа на отворањето на кутии и податоци екстракција. Семејства (...)

-

Судир меѓу ТГВ и Тер: глодари предизвикува несреќа

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 17:51

Според извештајот на истрагата од железничка несреќа помеѓу ТГВ и Тер на случило со Denguin близина Пау (Pyrénées-Atlantiques) на 17 јули ќе биде вклучувајќи во "акција на глодарите обвивки за кабли за изолација, и покрај постојните уред претпазливост. "

Трамвајски: RATP зеде првите чекори во САД

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 05:48

Првиот трамвај линија лансиран од страна на RATP во САД беше инаугуриран на 25 јули во Тусон, Аризона. RATP Дев, подружница на тробојка група, потпиша осум-годишен договор со градот за работење и одржување на "Сонце линк".

Што е националниот индекс на кирии?

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 17:34

За 2014 година, индексот на кирии, кој ја утврдува изнајмување голини и земјоделските објекти, изнесуваше 108,30 (против 106,68 во 2013 година, 2009 е на база на 100).
Промената на националниот индекс на кирии во 2014 година во споредба со 2013 е + 1,52% (наспроти 2,63% + во 2013 во споредба со 2012 година).
Изнајмување на хектар во 2014 година се резултат на множење на изнајмување по хектар во 2013 година од страна на националниот индекс на кирии во 2014 година, поделени според индексот на кирии (...) [...]


Што е националниот индекс на кирии?
Извор: EnJustice.fr

Владимир Путин планира да го ограничи увозот на европски воени

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 16:31

Овој понеделник, 28 јули Рускиот претседател Владимир Путин побара од својата војска да се ограничи увозот од ЕУ како што е за да се наметне нови санкции насочени против Москва во областа на технологијата и одбрана.

Биографии на додавање: првиот роботи имитираат животните

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 16:21

Како се родени роботи? Овие машини, чие име е кованица од автор на научна фантастика Карел Чапек во претставата Росум Универзалната роботот, гради постепено, од 16 век да стане накит на технологии денес. Првиот хуманоиден роботи да, да индустриски роботи, да ги открие во главните настани ова лето кои го одбележаа историјата на роботиката серија. Денес, Animats, прво машини имитира животни.

Компанијата градови: кога индустријата поддржува целина метропола

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 16:05

Ербас, Тулуз, Фолксваген екипата на Волфсбург, Форд во Детроит ... Неодделив парови. Нашите летни серија се враќа на оние градови чии живот е тесно поврзана со онаа на индустриски ... во добри времиња и во лоши времиња.

СНЦФ долг ", наместо зголемување на распаѓање", рече Guillaume Pepy

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 03:42

И покрај железнички штрајк против железнички реформи, што ја парализирал воз за десет дена во јуни 2014 година, резултатите на Групацијата за првиот квартал ќе биде "во зелени", изјави за француското 2 нејзиниот претседател, Гијом Pepy.

DCNS шеф останува убеден за доставување Мистрал воени бродови на Русија

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 15:26

Додека односите меѓу Русија и Европа се повеќе се затегнати откако украинскиот криза и несреќата на летот MH17, претседател на француската поморска Изградба група (DCNS) изјави дека изградбата на два садови војна Мистрал-тип нареди од Франција на Русија напредуваше "нормално".

Виенските воз производителот CEIT продолжи во болка, групата Barat

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 03:01

131 од 216 вработени на компанијата CEIT ќе биде разрешен по преземање од страна на Barat група. Прочитате написот

Нема штрајк во Јужна Кореја за Џенерал Моторс, со договор на платите

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 00:17

Јужна Кореја подружница на Џенерал Моторс достигна спречување на штрајкот на една од главните производствени погони на американскиот производител во Азија, предмет на договор унија гласање на 30 и 31 принципиелен договор плати со синдикатите, јули.

Boiron ќе ги фокусира своите активности во Messimy

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 00:05

Специјалист во хомеопатијата Boiron ќе инвестира 20.000.000 € во нови производствени капацитети и контрола. Прочитате написот

Да се продолжи и во септември: Бруно Thevenin во него да се развие Тропикана во Западна Европа и Јужна Африка

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 00:00

Францускиот брег на вториот по големина компанија за храна Пепси во светот, зад Нестле. Веќе во 2012 година, Винсент Prolongeau, а потоа извршен директор на Пепси Франција, се приклучи на ...

Вкрстена усогласеност во служба на енергија реновирање на станбениот

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 11:51

Сеголен Ројал и Силвија Pinel потпиша 16 јули, 2014 година, со декрет дозволувајќи им на влегувањето во сила на уредот еко-условеност за помош да работат за подобрување на енергетската ефикасност. Декрипција. Да се ​​квалификува за заем Еко-интерес (Еко-PTZ) и даночниот кредит за одржлив развој (IFSD), сега ќе се користи квалификуван професионалец "Признат Гарант животната средина" (EGR). > Дознај повеќе за квалификации РГЕ вкрстена усогласеност на овие две (...)

-

Мини 6,50: Џанкарло царски Pedote помеѓу Песоци и Азорските Острови

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 11:37

Џанкарло Pedote живеел до неговиот статус како фаворит за трката Les Сабл - Азорските Острови - Les Сабл победа рачен првиот чекор во Хорта. Уште еден фаворит за следната Ванде ... [...]


Мини 6,50: Џанкарло царски Pedote помеѓу Песоци и Азорските Острови
Извор: пристаништата-yachting.fr

FEGE ќе се удвои големината на својата фабрика Ардените и да се создаде 20 работни места

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 11:37

Специјализирана за дизајн на пакување линии, FEGE инвестира 1.500.000 € на својот сајт Vouziers (Ардените).

Овие превозни средства користите неверојатна утре: Skytran, анти-приклучоци лек

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 11:18

Оваа недела, нашите летни серија ни се на бродот иновативни превозни средства кои може да се проследи на улиците утре. Денес, ние се населат во Skytran, ова магнетни капсула суспендиран ултра-брз, треба да се тестираат во 2015 година во Тел Авив.

Рајанер зголеми својот годишен профит цел по силна првиот квартал

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 11:04

Рајанер ќе ја заземе оваа понеделник 28 Јули својата цел за годишен профит по расчистување на првиот квартал нето добивка до 152%, многу повисока од очекуваната. Прочитате написот

Датотека Код: Клучни интервјуа рано да се доживее LSA.fr

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 10:00

Трговците, производителите и економисти, сите шефови кои се прикажани брои интервјуа со LSA. Ова е избор од најдобрите размена кои се случија од почетокот на ...

Данон започна нов опсег на јогурт гладни ко-брендинг

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 09:30

Паметен 2014 година за Данон. По отворањето Danio во јануари 2014 година, лидер на млечните производи доаѓа со нова линија на гурманските јогурт Данон микс. Концептот е едноставен и n ...

Дефиницијата на денот: батерија кутии

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 08:06

Во текот на летото, пишување LSA нуди дефиниција дневно. Овој збор доаѓа од речник дистрибуција и напишани од страна на Ив Sylvain Puget Aubril, пат изменето од LSA во 2001 година.

Москва ќе плати 50 милијарди долари за поранешните акционери на Јукос

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 07:33

Постојаниот избран суд-Арбитража во Хаг Русија понеделник ќе го повика да се плати 50 милијарди долари во штета на поранешниот акционерите на веќе непостоечката руската нафтена компанија Јукос, пишува рускиот весник Комерсант.

Загриженоста на Советот за безбедност околу илегалната трговија на нафта на терористите во Ирак и Сирија

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 07:00

Советот за безбедност во понеделникот изрази загриженост во врска пристап и Пријавени одземање на нафтените полиња и цевководи во Сирија и Ирак од страна на Исламската држава во Ирак и Левант (eill) и Jabhat Ал-Nusra и нагласи дека не треба да има масло трговија со овие терористички групи.

Украина: Нападот врз рамнината на Малезија ерлајнс би можело да претставува "воено злосторство" - Нави Пилај

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 07:00

Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права Нави Пилај во понеделникот повика на независна истрага за околностите на авионската несреќа во Малезија ерлајнс, кој беше убиен во источна Украина 17 јули.

Бан повикува на зајакнување на партнерства меѓу ОН и регионалните организации, како што се ЕУ и АУ

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 07:00

На состанокот во понеделникот на Советот за безбедност за партнерство меѓу ОН и регионални и субрегионални организации, членки на Советот за безбедност потврди својата решеност да се преземат ефикасни мерки за понатамошно зајакнување на односите, особено Африканската унија.

Мали: Советот за безбедност го поздрави усвојувањето на мапа за мир и ги повика партиите да се спроведе

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 07:00

Советот за безбедност на Обединетите нации во понеделникот ја поздрави конструктивниот дијалог меѓу засегнатите страни во Мали се одржа во Алжир 16-ти и 24 Јули 2014 година и резултираше со усвојување со консензус на карта преговори во како дел од процесот на Алжир.

Светски ден против хепатитис: СЗО повикува на глобалната почеток да се бори против болеста

ПОНЕДЕЛНИК 28 ЈУЛИ, 2014 - 07:00

По повод Светскиот ден за борба против хепатитис, Светската здравствена организација (СЗО) во понеделникот ги поздрави неодамнешниот напредок во борбата против една од најсериозните болести. Милиони луѓе во светот се заразени со вирусот А, Б, Ц, Д и Е хепатитис, одговорен за акутни и хронични заболувања на црниот дроб. Вирусен хепатит предизвикува речиси 1,4 милиони смртни случаи секоја година.

Gaza : face à la gravité de la situation, le Conseil de sécurité se réunit en urgence dans la nuit de dimanche à lundi

Lundi 28 juillet 2014 - 07:00

Le Conseil de sécurité des Nations Unies s'est réuni dimanche soir à minuit pour exprimer sa grave préoccupation face à la détérioration de la situation à Gaza ainsi que son soutien à l'appel lancé par les partenaires internationaux et le Secrétaire général de l'ONU pour un cessez-le-feu humanitaire « immédiat et sans conditions ».

Essor du crowdfunding en France, choc de simplification, Innovation 2030 : sept bonnes nouvelles pour débuter la semaine

Lundi 28 juillet 2014 - 07:00

Faisons une pause dans l'actualité anxiogène de ce mois de juillet et intéressons-nous aux nouvelles les plus réjouissantes des sept derniers jours. Au programme : le bon bilan du crowdfunding en France, de nouvelles mesures de simplification pour les entreprises et les lauréats du concours Innovation 2030.

Енергија транзиција ATV5 Боинг 787-9: да ги следат вестите оваа недела

Недела 27 јули, 2014 - 17:50

Презентацијата на предлог-законот за енергија транзиција на владата ќе биде една од главните теми на неделата. Проверете други настани да се следат од 28 јули-1 август.

Неисправни воздушни перничиња: Нисан се сеќава 226.000 возила Дополнителни САД

Недела 27 јули, 2014 - 15:59

Нисан најави Сабота Јули 26, кој беше вклучен повеќе од 226.326 возила во повлекување на постарите модели опремени со неисправни воздушни перничиња изработени од страна на јапонски Takata. Севкупно, ова доведува до 664.628 бројот на автомобили на јапонскиот производител вклучени во ова издание

La loi du malheur

Dimanche 27 juillet 2014 - 11:23

Le malheur est un sujet qui nous hante et l'été y est propice. 118 morts dans le crash du vol Alger-Ougadougou, dont 54 Français, et des familles entières décimées, des personnes heureuses de partir en vacances et soudain précipitées dans l'horreur. …

De nouveaux mécanismes de résistance aux thérapies ciblées du mélanome : implication de la traduction des ARN en protéines

Dimanche 27 juillet 2014 - 01:00

Des chercheurs français ont découvert de nouveaux mécanismes de résistance aux thérapies ciblées utilisées depuis moins de trois ans dans le traitement du mélanome. Cette découverte permet non seulement de mieux comprendre pourquoi ces traitements deviennent inefficaces mais aussi d'ouvrir de nouvelles pistes de prise en charge de ces tumeurs agressives. Ces travaux sont publiés dans la revue et bénéficient d'une publication en ligne avancée.

La Grande Recré (groupe Ludendo) accelère sa stratégie digitale

Samedi 26 juillet 2014 - 21:56

La Grande Récré (groupe Ludendo) accélère sa stratégie digitale en lançant dès la rentrée de nouveaux services de réservation en ligne d'une part et de retrait en magasin d'autre part, a annoncé vendredi son directeur, Franck Mathais.

L'enseigne de jouets, qui réalise chaque année environ 350 millions d'euros de chiffre d'affaires en France, avait lancé son site de vente en ligne en septembre dernier. Elle ambitionne d'atteindre 25 millions d'euros de ventes sur internet d'ici la fin de l'année.

« Le digital n'est pas là pour se substituer à notre réseau, mais pour l'enrichir de nouveaux services et de nouvelles offres », explique M. Mathais.

La vente de jouets en […]

Les investissements d'Amazon se soldent par de lourdes pertes

Samedi 26 juillet 2014 - 21:46

Les gros investissements d'Amazon dans de nouveaux produits et service, comme son premier smartphone qui sort vendredi, se sont soldés par une perte trimestrielle plus lourde que prévu, et le groupe s'attend à rester dans le rouge dans les prochains mois.

Le géant américain de la distribution en ligne a annoncé jeudi avoir creusé sa perte nette à 126 millions de dollars, contre seulement 7 millions un an auparavant.

Alors que le salon aéronautique de Farnborough s'est clos le 20 juillet, nous revenons sur le match des commandes entre Boeing et Airbus qui s'y est déroulé. La France défend la vente de ses deux navires de guerre à Moscou au grand dam de Cameron et Obama tandis que l'Union Européenne décide de sanctionner la Russie dans l'affaire du vol MH17 abattu en Ukraine. De son côté, Bombardier annonce une nouvelle restructuration. Retrouvez tout ce qu'il ne fallait pas manquer cette semaine sur L'Usine Nouvelle.

Agenda du Premier ministre : semaine du 28 juillet 2014

Vendredi 25 juillet 2014 - 22:06

Agenda
Lundi 28 Juillet
09h00 Entretien avec Bernard CAZENEUVE, ministre de l'Intérieur
Hôtel de Matignon
Mardi 29 Juillet
09h30 Entretien avec Stéphane LE FOLL, ministre de l'Agriculture, de l'Agroalimentaire et de la Forêt, Porte-parole du Gouvernement
Hôtel de Matignon

La hausse du chômage s'est poursuivie en juin

Vendredi 25 juillet 2014 - 18:28

Le chômage a poursuivi sa hausse au mois de juin en France, une nouvelle fois emmenée par les demandeurs d'emplois de plus de 50 ans, selon les chiffres diffusés ce 25 juillet par le ministère du Travail.

Des mesures pour renforcer la politique de l'eau

Vendredi 25 juillet 2014 - 17:32

Ségolène Royal, a présenté, le 23 juillet, en Conseil des ministres, des mesures pour renforcer l'efficacité de la politique de l'eau et recentrer les interventions des agences de l'eau sur 4 priorités. Accélérer la mise en œuvre de la politique de l'eau est aujourd'hui nécessaire. Le changement climatique rend encore plus indispensable le renforcement des actions sur l'eau. 1- Lutter contre les pollutions La réduction des pollutions nécessite d'agir sur toutes les activités. Des progrès ont déjà été (…)

-

Villes-entreprises : Toyota city, née dans la soie

Vendredi 25 juillet 2014 - 16:46

Cette semaine, notre série d'été nous emmène à la découverte de ces métropoles dont le destin est lié à une entreprise industrielle… pour le meilleur ou pour le pire. Aujourd'hui, cap sur le Japon, à Toyota City. Cette ancienne commune de 20 000 habitants est devenue une métropole, fief du groupe automobile nippon qui y fait tourner aujourd'hui sept usines.

Le couvreur de stades Esmery Caron placé en liquidation judiciaire

Vendredi 25 juillet 2014 - 16:45

Malgré un carnet de commande de 7 millions d'euros, Esmery Caron, le fabricant de toiles textiles pour le bâtiment, n'a pas pu couvrir ses charges d'exploitation.

Air France-KLM va mettre le turbo sur le low-cost en Europe

Vendredi 25 juillet 2014 - 15:16

Objectif reconquête du marché pour Air France-KLM, en particulier sur le segment des vols low-cost en Europe. Le groupe aéronautique a annoncé le 25 juillet « Perform 2020″, un nouveau plan stratégique qui suivra « Transform 2015″. Il devrait notamment le conduire à réaliser des acquisitions dans son activité de maintenance.

Vidéo : les 120 hommes qui opèrent les drones de l'armée française

Vendredi 25 juillet 2014 - 14:39

Sur la base aérienne 709 de Châteaubernard, à quelques kilomètres de Cognac, les 120 hommes de l'Escadron Drones 1/33 Belfort pilotent et assurent la maintenance les 6 drones Male (Moyenne altitude longue endurance) de surveillance, renseignement et reconnaissance de l'armée de l'air française : quatre Harfang d'Airbus Defense & Space et de l'israélien IAF et deux Reaper de l'américain General atomic. Ce sont eux qui ont commandé le Reaper qui a repéré l'épave de l'AH 5017, l'avion d'Air Algérie qui s'est écrasé au Mali.

11/775 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 40 50 60 775