Повик Начини ® списание

ВЕСТИ сигнализација

Недела 13 Јули, 2014 - 05:55

Фарнборо Меѓународниот шоуто, 14 јули парада, Lucibel: да ја следи вестите оваа недела

Оваа недела ќе биде ставен под знакот на аеродромот со голема именување Фарнборо. Откријат моменти на наредните денови.

Прочитај повеќе

Зошто Хонгконг пркоси Пекинг

Недела 13 Јули, 2014 - 11:54

"Окупираат Централна со љубов и мир", ова огромно движење кое agitates Хонг Конг е додадена на листата на популарни протести на планетата. Во овој Мека на капитализмот движење во реакција на влијание на Кина за судбината на градот.

Прочитај повеќе

ТГВ сликарство

Недела 13 Јули, 2014 - 10:53

Фабриката е огромна, малата мажи. Облечен од глава до пети за нивно чување недвосмислен заштита, токсични сили. Во боја кабина ТГВ, операцијата е рачен и бара два стр ...

Предавство

Недела 13 Јули, 2014 - 09:36

Министерот за одбрана одржи открива за начин на размислување на политичката класа во тврдејќи дека г-дин Холандија "ќе биде во позиција да биде кандидат на претседателските избори на 2017". Три години однапред, тоа е она што сите тие имаат ... Прочитај повеќе

Странски концепт да се откријат: Svensk Snus од шведскиот натпревар или па и на бурмут

Недела 13 Јули, 2014 - 08:00

Неделно - слајдшоу Поддршка - LSA прави да се откријат со Диа-Март Консалтинг , консултантска фирма специјализирана во трговијата на мало, странски акции инспиративна и иновативни. Оваа недела, по Rioba кафе Метро, ​​овие кафиња бар клуч во рака развиена од страна на германските дистрибутери за поддршка на своите клиенти, како и иднината на хипер Continente, до неверојатен и многу иконоборец falg брод на бурмут ... шведска   Svensk Snus.

Прочитај повеќе

"Го сакам морето, сакав да биде океанограф", рече Сет Беркли во Бостон

Недела 13 Јули, 2014 - 07:55

Сет Беркли во Бостон, извршен директор на GAVI Алијансата, која ја поддржува имунизација во сиромашните земји, одговори на нашите Пруст прашалникот. Прочитај повеќе

"Го сакам морето, сакав да биде океанограф", рече Сет Беркли во Бостон

Недела 13 Јули, 2014 - 07:55

Сет Беркли во Бостон, извршен директор на GAVI Алијансата, која ја поддржува имунизација во сиромашните земји, одговори на нашите Пруст прашалникот. Прочитај повеќе

Аеронаутика: технологии утре ќе биде на Фарнборо

Недела 13 Јули, 2014 - 07:38

Како во Париз шоуто, Фарнборо авиошоу ќе помогне да се projetter надвор од сегашно време. И замислете, со помош на индустријата, што ќе биде иднината на воздухопловството. Фабрики на иднината, борбени авиони, табла интегрирани во шлем ... Индустрија и технологија е на палубата да се претстави во иднината на овој сектор.

Прочитај повеќе

Аеронаутика: технологии утре ќе биде на Фарнборо

Недела 13 Јули, 2014 - 07:38

Како во Париз шоуто, Фарнборо авиошоу ќе помогне да се projetter надвор од сегашно време. И замислете, со помош на индустријата, што ќе биде иднината на воздухопловството. Фабрики на иднината, борбени авиони, табла интегрирани во шлем ... Индустрија и технологија е на палубата да се претстави во иднината на овој сектор.

Прочитај повеќе

Газа:-Советот за безбедност бара крај на непријателствата и заштита на цивилите

Недела 13 Јули, 2014 - 07:00

Советот за безбедност на ОН ја изрази својата сабота proccupation Газа за ситуацијата и повик за прекин на огнот меѓу Палестинците и Israliens за заштита на цивилите.

Noxidoxi лекува кожата на пушачите

САБОТА 12 Јули, 2014 година - 16:55

Започна во 2011 година, Noxidoxi е првата марка на француски Dermo-козметика наменета да се бори против страдањата на пушењето на кожата. Прочитај повеќе

Фарнборо авиошоу: помеѓу неисполнетите ветувања и големи договори

САБОТА 12 Јули, 2014 година - 15:07

Ербас објави дека лансирањето на A330neo? Боинг убеди таму со својот нов 787-9? Локхид Мартин ќе пристигне таму за да летаат на борец Ф-35? На Фарнборо Меѓународниот шоуто се отвора своите врати на 14 јули во услови на конкуренција помеѓу два гиганти ..

Прочитај повеќе

Стар морето змија за одбрана

САБОТА 12 Јули, 2014 година - 01:55

Помирување на францускиот Nexter и германски Краус-Maffei Wegmann (KMW) е револуција во Европа на одбраната. И кулминација на морето змија Прочитајте ги ...

Долг на Франција, Бретон Вудс, Сони ... Тестирајте ја вашата индустриски количник со нашите квиз

САБОТА 12 Јули, 2014 година - 00:55

Секоја недела, оцени и да се подобри вашите индустриски количник со нашите квиз. Прочитај повеќе

Hitchbot робот автостопер, кои ќе премине Канада

САБОТА 12 Јули, 2014 година - 11:37

Низ Канада од страна на рунско, е она што ќе го направи робот HitchBot. А roadtrip кои ќе ја тестира човечката емпатија за овие анимирани објекти. А патувањето да се следат во текот на летото на Твитер и Instagram особено за овој голем робот како шест годишно дете каже неговите авантури на социјални мрежи.

Прочитај повеќе

Очите на морето, необична комбинација на уметникот и ЦВА CGM

САБОТА 12 Јули, 2014 година - 10:54

А товарен брод е еден вид на модерна лебдат катедрала. Што е повеќе привлечна за една улица уметник од инвестира со цел да се создаде уметничко дело. JR, кој е изложен од 2008 слики генерација ...

Но, она што го прават Французите?

САБОТА 12 Јули, 2014 година - 09:21

Тоа е заеднички да се спротивстават на циничен елити и народот храбри патриот предаде. Ние сме во период на политички вакуум успокоителен, без идеи, без проект, доминирана од страна на контроверзии кои ги заменија дебатата на идеи. Земјата не е ... Прочитај повеќе

Новата BMW M4 целосна лебдат на носач на авиони

САБОТА 12 Јули, 2014 година - 09:00

Брзини треснувајќи, гуми squealing и морето како позадина. Да Tout на моќта на неговиот нов BMW M4, канадската подружница на германскиот производител има постигнато неверојатни видео на неговиот автомобил да биде "скитник" на носач на авиони. Стави шлемот, тоа ќе слајд!

Прочитај повеќе

PSA Peugeot Citroën: автомобилската индустрија недостаток на поддршка, рече Карлос Tavares

САБОТА 12 Јули, 2014 година - 08:28

Во едно интервју со БиБиСи , Карлос Tavares, шеф на PSA презеде сите информации тој се испорачува исклучиво за членовите на бизнис автомобилски клуб де L'Usine Nouvelle 3 јули. Тој потсети особено автомобилската криза не е завршена во Европа. Како што ние не сме ја достигнале 16 милиони продадени автомобили на Стариот континент и 2.000.000 единици во Франција, не можеме да зборуваме за закрепнување, вели поранешен извршен директор на Рено.

Прочитај повеќе

За шеф на ПСА, кризата на автомобилот се уште постои во Европа и во Франција ...

САБОТА 12 Јули, 2014 година - 08:28

Во едно интервју со БиБиСи , Карлос Tavares, шеф на PSA презеде сите информации тој се испорачува исклучиво за членовите на бизнис автомобилски клуб де L'Usine Nouvelle 3 јули. Тој потсети особено автомобилската криза не е завршена во Европа. Како што ние не сме ја достигнале 16 милиони продадени автомобили на Стариот континент и 2.000.000 единици во Франција, не можеме да зборуваме за закрепнување, вели поранешен извршен директор на Рено.

Прочитај повеќе

Раст од Montebourg, гас од шкрилци, Социјалдемократската Конференција: 10 вести од неделата

САБОТА 12 Јули, 2014 година - 07:50

Меѓу главните вести кои Fallat Не ја пропуштајте говор оваа недела, Arnaud Montebourg економската политика, дебатата за експлоатација на шкрилци гас во Франција оживеана од објавувањето на двете студии, социјални и конференција ВТА поголем францускиот фабрики во смисла на бројки.

Прочитај повеќе

Виртуелна валути: компании користат? Француската влада го ограничува нивната употреба!

Петок 11 Јули, 2014 година - 18:25

Мишел Sapin презентирани петок песни да се регулира употребата на виртуелни валути, кој ја признава економски потенцијал, но тој сака да се ограничи на пренасочување за целите на измама или перење пари.

Bretigny една година: справување, поддршка придружува

Петок 11 Јули, 2014 година - 18:18

На 12 јули 2013 година, во воз излета од шините во станица во Bretigny-сур-Orge загинаа седум и четириесет повредени. Техничка грешка е причина за несреќата. Frédéric Cuvillier ќе му оддадат почит на жртвите на несреќата Bretigny Јули 12, 2014 во 14:00. На државниот секретар за транспорт ќе положи венец на перон Bretigny-сур-Orge заедно со генералниот секретар на Националната федерација на жртвите на тероризмот и масовно несреќи (FENVAC) и (... )

-

"Различни генерации ќе имаат корист од работа", вели Марк Raynaud

Петок 11 Јули, 2014 година - 17:10

Марк Raynaud основана опсерваторијата интергенерациски управување, каде што тој се придржува кон практиките на компаниите да работат заедно хармонично стари и помалку стар. Тој само што ги заврши истражување по ова прашање тој коментираше за новата фабрика. Според него, за да се успее, политички генерации мора да биде конкретна и да ја нагласи придобивките што ќе ги обезбеди.

Мигрос започна дистрибутер во Франција парчиња "компатибилен Nespresso"

Петок 11 Јули, 2014 година - 17:00

Швајцарската дистрибутер Мигрос се приклучува во битката кафе парчиња во Франција со свој компатибилен со Nespresso машини систем. Цел: Да се ​​постигне 5-10.000.000 евра во промет и rsq ...

Џон Луис, 150 години и амбиции непроменети

Петок 11 Јули, 2014 година - 16:30

Одделот синџир продавници Џон Луис тврдат дека насловот на "омилени британскиот магазин" слави својот 150-годишнината под знакот на развој ...

Mory Ducros: отпуштања поништени од страна на судовите

Петок 11 Јули, 2014 година - 16:23

Судот на Cergy-месечен (Val-d'Oise) откажани оваа петок 11 Јули, 2014 година за одобрување од страна на администрацијата на вработените отпуштања превозникот mory Ducros.

Алармирање Неделен LSA / Нилсен: Срамежлива првата недела од јули за продажба на PGC

Петок 11 Јули, 2014 година - 03:47

Секоја недела LSA објавува во партнерство со Нилсен резултат на продажбата на потрошувачите во супермаркетите минатата недела. Во текот на неделата запирање Недела 6 Јули, најмногу лошо време и веројатно помалку фудбал Навистина, со елиминацијата на Франција во четвртфиналето на Светското првенство, забави продажбата на раст + 0 4%, по три недели на раст поголема од 3%.

Конфликтот меѓу Казино и Кока-Кола е конечно заврши

Петок 11 Јули, 2014 година - 15:05

Референци самовила, Фанта, Капри-Сонце, сите дистрибуиран од страна на Кока-Кола брендови постепено ќе се врати на Казино Група продавници или трговците на мало, на пазар Franprix, GEANT, казино, Monoprix различни, со исклучок на Лидер Цена.

Трговец Никола сака да се запишани

Петок 11 Јули, 2014 година - 01:25

Претплати вина, хулахопки, козметички производи ... се модерни. Нудат најчесто дадени од страна на сајтови како Petit Ballon за вино. Тоа е крајот на Никола, мрежата за разлика од вино ...

Сеголен Ројал "не страдаат, но да се предвиди и да се организираат е слоган на Националната стратегија за управување со ризикот од поплави"

Петок 11 Јули, 2014 година - 24:52

Министерот претставени 10 јули 2014, Националната стратегија, една од главните цели е да се направи територии помалку подложни на ризик од поплава. Во Франција, еден жител во 4 и 1 3 работни места се изложени на ризик. Франција е особено изложени на природни поплави: Xynthia, ноќта на 27-28 февруари, 2010 година, и поплави во пролетта Var 2010, сукцесијата на дождови и поплави во пролет 2013 година и почетокот на на годината (...)

-

Лансирањето на 5-то издание на пристап градот награда

Петок 11 Јули, 2014 година - 24:44

Европската унија започна 5-то издание на пристап градот награда, наградата за европски градови за да се подобри нивната пристапност за лицата со хендикеп и постарите лица. Отвори на градови со повеќе од 50.000 жители, награда локалните власти, кои го подобриле толку значајни и одржлив пристап до основните аспекти на урбаниот живот и имаат конкретни планови да продолжи овие напори. Цената покрива иницијативи во следниве области: (...)

-

Откријат карта на локации без Darty

Петок 11 Јули, 2014 година - 24:09

Darty не се повлечете. По првиот Salvo започна во март, Challans и Lannion прво, со кој претседава Régis Шулц група брзо ангажирани. Darty навистина во рамките на ...

Откривање на Сага скапоценост II

Петок 11 Јули, 2014 година - 00:00

Ние ќе се овој викенд да се истражуваат сага скапоценост II. Порано позната како Астор, оваа прекрасна брод, нарачан во 1981 и длабоко реновиран во последниве години, сега е управувана од страна на британската компанија Сага Патувања.

Слободно можете да не следите на нашата Фејсбук страница за да бидете предупредени кога објавувањето на оваа приказна.

[...]

Извор: марини-Yachting.fr

Бродот AIDAdiva фатени во ракетен напад во Ашдод

Петок 11 Јули, 2014 година - 00:00

Тешко е да се замисли што би можело да се случи ако еден од нив директно удри во бродот. Во ноќта на понеделник до вторник, како што тој заврши посетата на израелскиот пристаниште на Азот, бродот AIDAdiva, германската компанија Аида Патувања, беше фатен во средината на ракетен напад лансиран од страна на Хамас од појасот Газа. Бродот, со 2700 патници и членови на екипажот на бродот, доби шрапнел, но никој не беше повреден, увери германскиот сопственик, кој рече дека неговиот брод не биле конкретно насочени.

[...]

Извор: марини-Yachting.fr

Книга: нуклеарно тестирање, францускиот штрајк сила во дваесет и првиот век

Петок 11 Јули, 2014 година - 00:00

Франција е нуклеарна сила од Февруари 13, 1960, денот на првото атомско тестирање. Половина век подоцна, францускиот живеат под заштита на нуклеарен пречка изградена во суверенитет. Нивниот штрајк сила заедно во 2014 година четири нуклеарни подморници со балистички ракети новата генерација (SSBN-НГ) и сила на педесет борец-самоубијци со ракетен ASMP-А. На патрола подморница брод балистички опрема шеснаесет години. Неговото влијание уреди имаат 300 нуклеарни глави.

[...]

Извор: марини-Yachting.fr

DCNS е организиран за да управуваат со својата договори во Саудиска Арабија

Петок 11 Јули, 2014 година - 00:00

Поморската група има само отвори нова локација во Тулон добредојде на тимови задолжени за различните програми за одржување и модернизација на Саудиска згради направени во Франција. Оваа платформа управува со договор LEX (Живот Продолжување), потпишана на крајот од 2013 година и за одржување и реновирање на четири фрегати Madina класа (F2000) и две танкери со нафта на Boraida тип испорачани во периодот меѓу 1984 и 1986 година во дел од програмата SawariI I.

[...]

Извор: марини-Yachting.fr

SVA Жан Розе подготвена да продолжи со колење Гад Josselin

Петок 11 Јули, 2014 година - 11:28

Подружница на Интермаркет група, група на преработка на месо SVA Жан Розе (Vitre, Ille-et-Vilaine) го направија купувањето понуда за свиња кланица Гад Josselin (Morbihan Подредено), во моментов во неволја.

Откријте европски земји кои рекорд на највисок раст во 2014 нивната продажба PGC

Петок 11 Јули, 2014 година - 11:27

Најди од страна на Нилсен Неслободниот учат на ефикасноста на сите девет земји во Западна Европа во збирната на датум за 15 јуни 2014 година вкупниот промет PGC + FLS и мало сегмент по сегмент. Белгија се издвојува како еден од најбрзо растечките во вредност. Спротивно на тоа, Велика Британија има една претстава лошите страни - 2%. И Франција, во сето ова? Таа го прави доста добро со раст на прометот од 1,6%.

Природата и откритија неговите први чекори во Германија

Петок 11 Јули, 2014 година - 11:24

Наскоро тој ќе каже Natur und Entdeckungen ... Па, скоро. Да речеме Природа и откритија, бренд создадена во 1990 година од страна Франсоаз и Франсоа Lemarchand, се подготвува да ins ...

Фондацијата Roch мускетари поддржува претприемништвото

Петок 11 Јули, 2014 година - 11:21

Верен на своите избор за поддршка на претприемништвото, па вработување, Ле Рош Les Mousquetaires Фондацијата (регистрирана добротворна организација), со кој претседава Марија Тереза ​​Ле Рош, презентирани на оваа недела, во партнерство со Здружението Бизнис во градот, четири награди од вкупно 50.000 евра. Ова е награда за најдобар бизнис план награда за најдобар идеја, омилени цена, цена поттик за младите творци чувствителни области на Лион. Тие исто така имаат корист од инкубатор Е М Лион.

Унилевер продава својот бренд тенок Брз во САД средства Kainos Капитал

Петок 11 Јули, 2014 година - 11:15

Групата е англо-холандската Унилевер објави дека е завршена продажбата на трговската марка тенок Брз Исхрана за американските инвестициски фонд Kainos Капитал, која е специјализирана за храна и производи за широка потрошувачка.

Понуда за откуп е направен за ЕАС развој

Петок 11 Јули, 2014 година - 11:04

10 јули во рок пладне поставени од страна на Стопанскиот суд во Perpignan, еден понудата за откуп е направен според ЦГТ за одржување на воздухоплови компанија Pe ...

Партнерство меѓу Тојота и БМВ, две спортски се во рамките на подготовките за 2017

Петок 11 Јули, 2014 година - 10:53

Според јапонските медиуми, јапонскиот производител на автомобили Тојота и нејзините германски колега БМВ ќе започне до 2017 година два модели на спортски автомобил собраа на една заедничка платформа, нов чекор во нивното партнерство во почетокот на 2013 година.

Дадете мислење за ISO / IEC Упатство за интегрирање на пристапноста во доброволни стандарди

Петок 11 Јули, 2014 година - 10:52

До 29 август 2014 година, сите актери вклучени во стандардизацијата се поканети да коментира за новото издание на ISO / IEC Упатство 71. Ова го покренува насоки за најдобри третираат барања и препораки за стандарди за пристапност . Кои се целите на пристапност? Како да се справи со пристапноста во процесот на развој на стандарди? Кои капацитети и човечки карактеристики мора да бидат земени во предвид? Кои се побарувањата (...)

-

Карфур Попуст: Причини за напуштање

Петок 11 Јули, 2014 година - 10:32

Пет години по создавањето на буџетот бренд Карфур попуст, дистрибутер напушта овој потпис во корист на "бела техника". Тука е преглед на нашата анализа да бидат објавени во ...

Вител ќе се мнозински удел во INDESIT да се изгради европски

Петок 11 Јули, 2014 година - 10:28

Глобален лидер во домашни апарати Вител објави дека ќе преземе мнозинскиот пакет акции во INDESIT Друштво за 758.000.000 € за стимулирање на раст во Европа.

Што е основа на економските и социјалните податоци (NGD)?

Петок 11 Јули, 2014 година - 10:27

Работодавачот е должен, под одредени услови, да обезбеди претставници на компанијата персонал основа на економските и социјалните податоци (NGD), попозната единствена база на податоци која ги собира информации за општите насоки економските и социјалните претпријатие.
Тоа им помага да им даде јасна и сеопфатна визија за образование и дистрибуција на вредноста создадена од страна на активност на компанијата.
Нејзината имплементација е (...) [...]


Што е основа на економските и социјалните податоци (NGD)?
Извор: EnJustice.fr

Pernod Ricard зема контрола на премијата текила бренд AVION

Петок 11 Јули, 2014 година - 10:14

Американски fililale Pernod Ricard сега има "големо мнозинство" на компанијата сопственик на брендот на текила avion, изјави дека светскиот рекет број два вина и жестоки пијалаци во соопштението. Француската група одржа од јули 2011 година интерес малцинство во бренд и обезбеди својата ексклузивен дистрибутер во светот.

Управувано од земјите во развој, глобалната воздухопловната флота се очекува да се зголеми двојно во 20 години

Петок 11 Јули, 2014 година - 08:50

Приближува Фарнборо, која тече од 14-20 јули, САД производителот Боинг го претстави своите планови за воздушната пазар повеќе од 20 години. Тој останува оптимист во врска со силата на глобалниот пазар, со оглед дека компаниите ќе треба 36.770 нови авиони, кој ги застапува 5200 милијарди (3818 милијарди). Детални предвидувања во infographic од страна на производителот.

Arnaud Montebourg, SNCM терминали Тесла во Франција ... комплетната прес преглед на индустријата

Петок 11 Јули, 2014 година - 08:43

Внатре во оваа прес преглед на Петок 11 Јули: анализа на дискурсот на растот на министерот за економија Arnaud Montebourg, суспензијата на штрајкот SNCM и првите пет Брзо полнење Тесла во Франција.

Големиот РАСПАКУВАЊЕ И срам

Петок 11 Јули, 2014 година - 08:19

Откровенија за животот на УМП падот низ dizzying темпо: патување и патни без никакво оправдување, телефонски сметки до 10 евра 000 јавни пари проневерил, плата сопружници ... Всушност, оваа информација ...

На телешопинг ТФ1 пристигнува во GMS во септември

Петок 11 Јули, 2014 година - 08:00

Шоуто ѕвезда телешопинг ќе слета во септември во одлична храна и посебна благодарност до партнерство меѓу ТФ1 и Venteo, специјалист со помош на продажбата со демонстрација видеа веќе се присутни во околу 3.000 продажни места во Франција дистрибуција.

"Јас сум единствен, купив еден" форум за Мајк Hadjadj, потпретседател Маркетинг ЕМЕА, Aurea

Петок 11 Јули, 2014 година - 08:00

"Во еден маркетинг, брендови (конечно) сфати дека тие едноставно не можат да ги продадат стандардни производи. Им овозможи на клиентите да се прилагодите на предмети од неговиот избор е да се оди по fidélisante и impliquante крајна пристап. Покрај само им помогнам на врата да се најде кој продавници прилагодување стекнување на земјата дури и во повеќето невообичаени области ... "... На форумот Мајк Hadjadj, потпретседател Маркетинг ЕМЕА, Aurea

Банка ПСА заврши својата партнерство со Банко Сантандер

Петок 11 Јули, 2014 година - 07:27

PSA Peugeot Citroën објави четврток потпишувањето на рамковниот договор за посно нејзиниот банкарски подружници, Банката на PSA финансии, Сантандер потрошувачки финансии, подружница на потрошувачки кредит на шпанската група Сантандер.

Панорама на италијанската дистрибуција: на крајот на рецесијата

Петок 11 Јули, 2014 година - 07:22

Според Морган Стенли студија, ние се ни се нудат, италијанската дистрибуција на пазарот е надвор од рецесија. Прочитај повеќе

ГЕ користи Сафран, IHI и MTU за нејзиниот реактор програма GE9X

Петок 11 Јули, 2014 година - 07:19

Џенерал Електрик објави дека е избрана француската Сафран, јапонски IHI и германски MTU Aero мотори, како клучни програмски партнери GE9X реактор наменет да им овозможат иднина Боинг 777X.

УНХЦР бара Европа да направи повеќе за сириските бегалци

Петок 11 Јули, 2014 година - 07:00

Во извештајот објавен во петокот, на Канцеларијата на Обединетите нации за бегалци (УНХЦР) ги повика европските земји да се обезбеди сириските бегалци пристап до нивната територија, преку фер и ефективни процедури за азил, со цел да обезбеди пристојни услови за прием и имплементираат и други програми за да се обезбеди сигурноста и безбедноста на бегалците кои бегаат од конфликтот во Сирија.

Авганистан: ОН предлага нов ревизијата за да се скрши застојот на спорните претседателски избори

Петок 11 Јули, 2014 година - 07:00

Мисијата за помош на Обединетите нации во Авганистан (UNAMA) во петокот предложи план за дополнителна верификација на изборниот процес, со цел да се скрши застојот кога победникот на вториот круг од претседателските избори и наследник на претседателот Хамид Карзаи не е декларирана.

Соочени со многу мртви во Газа Нави Пилај побара од Израелците и Палестинците да се стави крај на ескалација на насилство

Петок 11 Јули, 2014 година - 07:00

Високиот комесар за човекови права Нави Пилај на Обединетите нации во петокот изрази загриженост за израелската воени операции се убиени многу палестински цивили во Газа и отпуштање на ракети неселективно во Газа Израел, и ги повика заинтересираните страни да ги исполнат своите обврски за заштита на цивилите.

ФАО очекува пад на земјоделските цени - земјоделство и биогориво растителното производство ќе стигне

Петок 11 Јули, 2014 година - 07:00

Во извештајот објавен во петокот, храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО) објави дека цените на главните растителни производи треба да продолжи да се намалува во текот на следните две години, а потоа се стабилизира над нивото почитуваат пред 2008 година, но и под неодамнешните издигнувања постигнат.

Камерун: СПП обезбедува хуманитарна помош за бегалците во близина на границата со Нигерија

Петок 11 Јули, 2014 година - 07:00

Светската програма за храна (WFP) во петокот на почетокот на кампањата на испорака на хуманитарна помош за Камерун во пограничната област со Нигерија за да ги исполни итните потреби на илјадници семејства биле принудени да бегаат насилство во северниот дел на Нигерија . Ова е прв пат дека СПП работи толку блиску до границата со Нигерија, каде што безбедносната ситуација е нестабилна.

Јужен Судан: УНХЦР бара поголема поддршка да се справат со влошувањето на ситуацијата на бегалците во регионот

Петок 11 Јули, 2014 година - 07:00

Со кои се соочуваат со предизвикот на обезбедување помош за Јужна судански бегалци, на бегалската криза се влошува на регионално ниво, Канцеларијата на Обединетите нации за бегалци (УНХЦР) во петокот започна ревидира, за да донатори за финансирање на жалба износ од 658.000.000 $ за да им помогне на бегалците да се 715.000 до крајот на 2014 година.

Светскиот ден на населението: ОН повикува на повеќе инвестиции во младинската

Петок 11 Јули, 2014 година - 07:00

По повод Светскиот ден на населението, Генералниот секретар на Обединетите нации, во петокот рече Бан Ки-Мун, дека 1,8 милијарди од светската младина претставува извонреден потенцијал, но тие се премногу често лишени од квалитетно образование, пристојно вработување и место во политичкиот живот на својата земја.

Pister застапеност на мириси во мозокот со ултразвучни слики

Петок 11 Јули, 2014 година - 01:00

Новиот ултразвук слики техника JavaScript за да ја видите за прв пат кај стаорци, активност во piriform кортекс во перцепцијата на мирис. Ова длабоко мозочната структура игра важна улога во olfaction и сепак непристапни функционални слики. Овие студии, исто така, обезбеди нови податоци за работењето, сè уште недоразбран на миризливи систем, вклучувајќи и како информација да е обработена во мозокот.
Оваа студија е резултат на соработката помеѓу тимот Mickaël Tanter Langevin (пракса / CNRS / Inserm / ESPCI UPMC / Универзитетот Париз Дидро) и Институтот за Hirac Gurden слики лабораторија и моделирање во neurobiology и онкологија ( CNRS / Универзитетот Париз Дидро Paris-Sud/Université). Тоа е објавен во списанието од 15 јули 2014 година.

Соларни едра за истражување на вселената во 2016 година

Четврток 10 јули, 2014 - 07:04

На Американското друштво Планетарното друштво ќе лета во пролетта 2016 напојува со соларна летало заробени од страна на неговиот едра ултра-тенок Миларова 32 квадратни метри, наречен LightSail. Целта на компанијата ко-основан од астроном Карл Саган е да се постигне со LightSail на средни Земјата орбита да имаат "пристап до критичните научни податоци", но, исто така, да се провери одржливост на соларна едро за погон на CubeSat, нано-сателити за вселенските истражувања.

Рецепт за раст на Arnaud Montebourg

Четврток 10 јули, 2014 - 18:44

Во својата карта, презентирани на 10 јули, министерот за економија ги повика за зголемување на инвестициите во инфраструктурата и најави големи реформи на регулација професии ...

Alerte navires VALIANT – 470 SPORT, 500 SPORT et 550 SPORT

Jeudi 10 juillet 2014 - 17:24

Rappel des navires de Marque VALIANT, 470 SPORT, 500 SPORT et 550 SPORT Le fabricant BRUNSWICK effectue le rappel des navires semi-rigides de la marque VALIANT, des modèles 470 SPORT, 500 SPORT et 550 SPORT, en raison d'une non-conformité aux exigences essentielles de sécurité de la directive européenne 94/25/CE. Cette non-conformité, concernant la protection et la lutte contre l'incendie, peut présenter un risque grave pour l'usager. Aussi tous les navires de la marque et (…)

-

Arnaud Montebourg veut restituer 6 milliards d'euros au pouvoir d'achat en 30 mesures

Jeudi 10 juillet 2014 - 17:20

Arnaud Montebourg не оди во чипка. За да се обезбеди наплата на куповната моќ, министерот за економија уверува сакате да правиме 6 милијарди евра за францускиот да се зајакне нивната куповна моќ, не најави тој.

Cette belle promesse va s'inscrire dans une « loi pour la croissance et le pouvoir d'achat » qui sera présentée à la rentrée. S'il ne dévoile pas les 30 mesures concrètes évoquées à Bercy, il compte en revanche s'appuyer sur trois sources de financement:

1- « Un tiers serait affecté à la réduction du déficit public, garantissant notre sérieux budgétaire et la poursuite de l'assainissement des comptes publics. »

2- « Un tiers serait affecté à la […]

L'interprofession laitière dénonce la guerre des prix

Jeudi 10 juillet 2014 - 17:18

Le Centre national interprofessionnel de l'économie laitière (CNIEL), dénonce la guerre des prix qui sévit dans la grande distribution et les conséquences dévastatrices pour les acteurs de la fili&egrav…

Брзина тестови за Gabart и Riou

Jeudi 10 juillet 2014 - 17:06

Пловење марини

Les deux anciens vainqueurs du Vendée Globe se sont élancés ensemble pour une navigation de plusieurs jours dans le golfe de Gascogne. По се врати на вода на нивните IMOCA 60 метри, Франсоа Gabart и Винсент Riou цел да се провери на промени и оптимизации врши врз Macif и PRB. Gabart et Riou effectueront d'instructifs speed tests qui leur permettront de se jauger en vue de la Route du Rhum.

[...]

Source : Marinas-Yachting.fr

La stratégie nationale de gestion des risques d'inondation (SNGRI)

Jeudi 10 juillet 2014 - 17:03

La première stratégie nationale de gestion des risques d'inondation s'inscrit dans le renforcement de la politique nationale de gestion des risques d'inondation initié dans le cadre de la mise en œuvre de la directive inondation La France est particulièrement exposée aux risques naturels d'inondation : Lla tempête Xynthia, dans la nuit du 27 au 28 février 2010 et les inondations du Var du printemps 2010, la succession d'intempéries et d'inondations au printemps 2013, au début et à l'été 2014, (…)

-

Découvrez la première boutique du site de beauté Birchbox à New-York

Jeudi 10 juillet 2014 - 17:00

Le site spécialisé dans la beauté connu pour ses box vendus via un abonnement mensuel passe du click au mortar en inaugurant ce 10 juillet son premier point de vente à New-York. Прочитај повеќе

Une application qui lutte contre le gaspillage alimentaire

Jeudi 10 juillet 2014 - 16:55

Дигиталниот агенција започна на 5-ти Лево Checkfood примена во одговор на Мерка 11 Националниот Пактот за борба против отпадоци од храна потпишан на 14 јуни 2013 година.

Houra.fr стегната неговото доставување слотови 1 час

Четврток 10 јули, 2014 - 16:54

Е-tailer намалува испорака слотови трки 1 час наместо од 2 часа. Услови услуга 27 слотови помеѓу 7 и 22h во Ile-де-Франс. Прочитај повеќе

"Францускиот нуклеарна компании, не агресивни доволно меѓународно ниво", Стефан Aubarbier

Четврток 10 јули, 2014 - 04:49

Assystem е основачки член на Aifen (Асоцијација на француската индустриска извозници на нуклеарната енергија) и, како такви, учествува во спроведувањето на Светската нуклеарна Изложба (WNE), на Бурже нуклеарна ...

Montebourg наречен шефови да "создаде активност во Франција" во замена за намалување на даноците

Четврток 10 јули, 2014 - 04:26

На 10 јули, министерот за економија, продуктивни, реконструкцијата и Дигитални Arnaud Montebourg присутни на Bercy "патоказот за економско закрепнување во Франција." Во суштина, тоа бара напори на претприемачи против "40 милијарди евра од даночните олеснувања и пониски премии."

Органот за конкуренција спроведе пребарувања во оптички знаци на

Четврток 10 јули, 2014 - 04:22

Конкуренцијата чувар вчера реализираше 9 јули до "турнеја операции и напади" во opticians осомничени анти практики мрежи.

Вработени SNCM суспендира нивниот штрајк

Четврток 10 јули, 2014 - 04:04

Лични SNCM суспендиран овој ЧЕТВРТОК 10 јули нивниот штрајк кој траеше 17 дена, по компромис постигнат со државата и мнозински акционер Transdev, рече дека Унијата делегат на ЦГТ и морнари седентарен.

Сеголен Ројал ја поздравува заложбата на ЕЕСК речиси едногласно во корист на енергија транзиција

Четврток 10 јули, 2014 - 15:56

По повод усвојувањето од страна на големо мнозинство на своето мислење, Сеголен Ројал го поздравува богатството на дискусиите на економски, социјални и Советот за животна средина (CESE) и неговата посветеност на законот за новиот француски енергија модел.

-

Што ја предизвика Брисел да ги казнат силно лабораторија Servier

Четврток 10 јули, 2014 - 15:56

Европската комисија изрече парична казна во лабораторија Servier неконвенционални: 331.000.000 €, или 8% од прометот. Фармацевтската компанија би го спречил натпреварувачи од еден од своите клучни лекови постигне на пазарот. Кој тој го негира. Декрипција.

Уредбата за економски патриотизам одобрени од страна на Европската комисија

Четврток 10 јули, 2014 - 15:43

La Commission européenne a jugé le décret français imposant aux groupes étrangers d'obtenir l'autorisation de l'Etat pour prendre le contrôle d'entreprises stratégiques françaises compatible avec les traités européens, a déclaré ce jeudi le ministre de l'Economie, Arnaud Montebourg.

Quand Ségolène Royal trébuche sur le gaz de schiste

Jeudi 10 juillet 2014 - 15:24

En commission publique à l'Assemblée nationale, la ministre Ségolène Royal a jugé que « les Etats-Unis reviennent du gaz de schiste ». Une affirmation qui est loin d'être confirmée par les faits.

1/732 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 40 50 60 732